Čchi-kung

tradiční čínské cvičení pro zdraví fyzické i duševní

 

Tradiční čínské cvičení čchi-kung (qi gong) – v současnosti není otevřený žádný kurz.

V Číně se čchi-kung cvičí již po staletí. Je nedílnou součástí i tradiční čínské medicíny (TČM), jako podpůrný léčebný prostředek, který působí pozitivně na naše tělo, duši a ducha.

Pravidelné cvičení čchi-kung cviků/sestav vede ke zlepšení fyzického zdraví, neboť uvolňuje v těle energetické dráhy (meridiány) a tím podporuje lepší energetické vyživování našich vnitřních orgánů. Zároveň pomáhá v těle nastartovat sebeléčebné procesy, což přispívá k urychlení léčby nebo i k eliminaci vzniku onemocnění. Kromě fyzické schránky působí blahodárně i na naši psychiku. Napomáhá zklidnit mysl, uvolnit se. Z duchovního hlediska mohu potvrdit, že čchi-kung nás vede k uvědomění si sebe sama, naší podstaty, toho, proč tu jsme. Díky pravidelnému cvičení můžeme změnit svůj pohled na to, co se kolem nás děje, jak nás to ovlivňuje, získat nadhled, klid a radost se samotného bytí, neboť základem je naše opravdové uvolnění.

Čchi-kung a já..

Roky se pachtíte z práce do práce, ze školky do školy, od pračky ke sporáku… a najednou vám dojdou síly. Zastavíte se a koukáte, jak okolo vás běží život. Jako kdyby ani nebyl váš. Neúčastníte se ho. Jen přihlížíte… rychlík za spadlýma šraňkama… A najednou si uvědomíte, že chcete víc…. třeba dělat i něco pro sebe a ne jenom pro druhé… že chcete poznávat nové věci, učit se a rozvíjet své talenty… že chcete ŽÍT. Čchi-kung mi právě k tomuto pozastavení a uvědomění si sebe sama pomohl. Teď jsem opravdu ŽIVÁ… a užívám si to :-). Kromě toho mě čchi-kung naučil dívat se na svět kolem sebe z jiného úhlu, přijímat věci, lidi a události takové, jaké jsou. To je totiž to jediné, co se s tím dá dělat. Všechno ostatní je jen plýtvání energií 🙂